The cost of preparing for class

Each year before school goes back, teachers can be found out and about in stationery and bargain basement stores, stocking up on materials for the coming term or semester.

New diaries, pens, highlighters, stickers, desk organisers, poster cardboard, and more.

For most school teachers around Australia the first day back was a week ago, but being a university lecturer, my classes don’t start until the last week in February. This gives me a few more weeks up my sleeve to get to the shops and buy some new items to refresh my wall displays and writing workshop materials.

(By the way, awhile ago I read an article that said teachers, on average, spend about $350 per year on classroom supplies that aren’t provided by the school. Isn’t that heaps!! Did anyone see that article? I can’t find it again now…)

$10 spend
One thing I have to top up every semester is my store of paper and card that students use to make visual poetry in English Curriculum tutorials:
20130209-000312.jpg
These can be picked up cheaply at most Bargain stores, Reject Shops etc. I got mine on sale in Kmart, which I guess means they’d be in Big W etc as well.

I’m thankful that I have access to most basic supplies for teaching at uni – plain paper, lead pencils, glue sticks and scissors are there for the ordering and taking. I still have to buy my own special stuff – black textas, wall fastenings, posters and craft paper – but in my public school teaching days, we weren’t even allowed to take spare A4 paper out of the cupboard for class! You also got just 4 whiteboard markers at the start of the year, and you had to make em last…

Gonski that!

$5 spend
20130209-001100.jpg
Because I teach older students, you would think that most could be relied on to bring their own books and pens to class. Not so!

The $5 spend on spare books and pens for students that turn up to class without these things in week one is a habit that most teachers of disadvantaged students pick up in their career. I am no exception, and I can attest that even at university, some students are doing it financially tough.

(I can just hear the TV ad voiceover: “For just 32 cents, one of these exercise books will get a disorganised student off to the right start for a whole year…”)

I picked these up at Woolies on an impulse buy – I know 48 page exercise books can be picked up elsewhere for as little as 9 cents a book though.

What do you regularly buy for your classroom?
I won’t be rude and ask people to confirm or deny whether they think they spend the average $350 a year on their class. Partly because I can’t even be sure that figure is right…but also because I’d rather know WHAT you choose to spend on.

How about it – are you a crafty practitioner? Or perhaps your annual spend went toward a personal data projector, or other tecchy toys for your class. Did you have to pay to subscribe to a website for them to use? Do you personally shell out to get their assignments printed in the library?

And if not…why not?

Advertisements
%d bloggers like this: